Protesty patria ľuďom. Aj v Bratislave.

Autor: oliver vališ | 24.3.2018 o 10:06 | (upravené 24.3.2018 o 10:15) Karma článku: 8,10 | Prečítané:  2775x

Ostal som ako obarený. Im slovom, z občianskej iniciatívy sa stal politický kalkul. Nie predčasným voľm, nevyhovuje nám ich načasovanie. Jednoducho sa nestíhame pripraviť. 

Na dnešný protest som musel ísť. Už aj preto, že som úprimne neporozumel argumentácii iniciatívy #zaslusneslovensko, ktorá pochod v Bratislave zrušila. Študenti robili, čo bolo v ich silách, organizácia však viazla. Pochod oficiálne skončil ešte skôr, ako začal. Po hymne som sa len bezmocne obzeral okolo seba a cítil som sa dezorientovaný, frustrovaný a nahnevaný. Výhodou mi bol však z práce požičaný megafón. Začal som formulovať svoj postoj, prečo som prišiel, čím sa mi podarilo strhnúť okoloidúcich a vyrazili sme k parlamentu. Nie robiť revolúciu, ale dať najavo nespokojnosť tam, kde sa rozhoduje bez ohľadu na verejnú mienku. Takto som sa stal, chtiac-nechtiac, hlasnou trúbou dnešného "pochodu na parlament." Tam sme v dave spontánne formulovali potrebu predčasných volieb. Nie kvôli opozícii, koalícii či iným stranám mimo parlamentu, ale kvôli ľuďom, ktorým inštitút predčasných volieb politici dnes upierajú. Potom sme sa pokojne rozišli. V dave cestou z Palisád som pozdravil známeho z detstva. Na moje prekvapenie ma zastavil a ukázal odznak policajta v civile s tým, aby som sa legitimoval. Keď som odmietol, naznačil mi, aby som "nerobil cirkus” lebo ma nechá predviesť na oddelenie. Na otázku, čím som sa previnil a prečo potrebuje overiť moju totožnosť, mi len stroho odvetil, že "pre nadriadených." Prišlo mi to až smiešne, ale nakoľko mi aj s kolegyňou zahatali cestu, vyhľadal som uniformovaných policajtov a odovzdal občiansky preukaz. Civilom som uveriť nedokázal. Samozrejme trochu vášní davu navôkol a novinári k tomu. Žiadna tragédia. Overili totožnosť. Blbý pocit ostal. 
Vzápätí ma zastavil mladík, že točia študentský film o protestoch, či by som sa nevyjadril na kameru v blízkej kaviarni Pod lampou, kde sa zároveň konala diskusia Štefana Hríba so zástupcami iniciatívy #zaslusneslovensko. Dostal som mikroport pustili kameru, sformuloval som zopár myšlienok. A vraj, či neostanem aj na diskusiu, ktorá práve začínala. Diskusia to však nebola. Š. Hríb a pán a dáma z iniciatívy najskôr zhruba trištvrte hodinu vysvetľovali, prečo pochod zrušili. Dozvedel som sa, že mienia založiť politickú platformu a ponúknuť ľuďom alternatívu. Preto nepodporujú predčasné voľby. Ostal som ako obarený. Iným slovom, z občianskej iniciatívy sa stal politický kalkul. Nie predčasným voľbám, nevyhovuje nám ich načasovanie. Jednoducho sa nestíhame pripraviť. Dostal som mikrofón a ponúkol som im svoj pohľad. Pohľad človeka, ktorý chce len využiť svoje právo voliť v predčasných voľbách. A to aj s ohľadom na riziko nedokonalosti parlamentnej demokracie, ktoré je dnes reprezentované, žiaľ, stále vysokými preferenciami vládneho Smeru. Z postoja organizátorov som ľudsky veľmi, veľmi sklamaný. Pocit trpkosti následne umocnil Š. Hríb svojou snahou korigovať moje vystúpenie s nezmyselnými narážkami na jeho dĺžku, ktorá bola v porovnaní s úvodným vstupom zástupcov iniciatívy ozaj zanedbateľná. Odišiel som. Blbý pocit ostal. Ale v pondelok prídem zas. Musím. Kvôli sebe, svojim deťom, ale aj kvôli tisíckam ďalších, spolu s ktorými sme dnes dokázali, že hedlajn #zaslusneslovensko patrí predovšetkým mrznúcim ľuďom na námestiach doma i v zahraničí. Verím, že to pochopia aj organizátori protestov v hlavnom meste. #allforjan

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Kažimír skončí, kto môže byť minister financií

Ako sa špekuluje nad budúcnosťou ministra financií.

KOMENTÁRE

Kto nastúpi za Smer a čo z toho bude mať Fico

Na kandidáta Smeru netrpezlivo čaká aj Andrej Danko.


Už ste čítali?